Header Ads

Nauka: Czytanie na głos poprawia pamięć.


Najnowsze badanie kanadyjskich naukowców z uniwersytetu w Waterloo pokazują, że czytanie na głos poprawia pamięć. Bardziej prawdopodobne jest, że zapamiętamy daną informację, jeżeli będziemy ją czytać na głos. Badanie sugeruje, że mówienie na głos pomaga zapisać słowa w pamięci długotrwałej. 

Naukowcy nazwali to efektem produkcyjnym. Dwojakie działanie mówienia i słyszenia ma mieć najkorzystniejszy wpływ na pamięć. Colin M. MacLeod, profesor i przewodniczący Wydziału Psychologii w Waterloo, powiedział:

"To badanie potwierdza, że uczenie się i pamięć odnoszą korzyści z aktywnego zaangażowania. Gdy dodajemy do słowa aktywny czynnik lub element produkcji, to słowo staje się bardziej wyraźne w pamięci długotrwałej, a przez to mniej zapomniane."

Naukowcy przetestowali cztery metody uczenia się: informacje pisemne, w tym czytanie w milczeniu; słuchanie jak ktoś inny czytał; słuchanie nagrania z własnego czytania i czytanie na głos w czasie rzeczywistym. Zaangażowali 95 różnych typów uczniów i poprosili ich o naukę wszystkimi czterema sposobami. Pokazali, że efektywność produkcji polegająca na czytaniu informacji na głos spowodowała, że to jest najlepsza forma zapamiętywania. MacLeod twierdzi, że:

"Kiedy weźmiemy pod uwagę praktyczne zastosowania tych badań, myślę, że seniorzy powinni rozwiązywać łamigłówki i krzyżówki, aby wzmocnić swoją pamięć. To badanie sugeruje, że pomysł działania lub aktywności poprawia również pamięć. Wiemy także, że regularne ćwiczenia i ruch są również mocnymi czynnikami dla dobrej pamięci." 

Źródło info: Tech Explorist
Źródło foto: Pixabay

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.