Header Ads

Rekordowa temperatura na Antarktydzie.


Obserwatorzy pogody ONZ zauważyli w tym tygodniu niezwykły wzrost temperatury na Antarktydzie. Chodzi o teren północnego krańca Półwyspu Antarktycznego. Obserwujący pogodę organ Narodów Zjednoczonych w piątek opisał rekordowo wysoką temperaturę 18 stopni Celsjusza. To może budzić niepokój w związku ze zmianami klimatycznymi. 

Argentyńska narodowa służba meteorologiczna (SMN) zmierzyła w czwartek temperaturę 18,3°C w argentyńskiej bazie badawczej Esperanza na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego, tym samym ustanawiając nowy rekord w stosunku do 17,5°C z marca 2015 roku.

"Światowa Organizacja Meteorologiczna [WMO] stwierdziła, że rekordowy odczyt dokonany na północy kontynentu zostanie uznany za niezwykły, nawet w cieplejszych miesiącach letnich" - powiedział dziennikarzom w piątek rzecznik ONZ Farhan Haq. "Eksperci WMO sprawdzą teraz, czy ekstremalna temperatura jest nowym rekordem dla kontynentu antarktycznego. Półwysep Antarktyczny jest jednym z najszybciej ogrzewających się regionów planety [z] prawie 3°C w ciągu ostatnich 50 lat".


W swoim oświadczeniu Randall Cerveny, sprawozdawca WMO ds. ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych, stwierdził, że prowadzenie rejestrów w przypadku czapy polarnej na Ziemi nie jest wystarczające, a lepsze dane pomogłyby w śledzeniu wzorców pogodowych i topnienia lodu.

"Wszystko, co widzieliśmy do tej pory, wskazuje na prawdopodobny legalny zapis, ale oczywiście rozpoczniemy formalną ocenę zapisu po uzyskaniu pełnych danych od SMN na temat warunków meteorologicznych towarzyszących temu wydarzeniu", powiedział Cerveny. "Zapis wydaje się być prawdopodobnie związany - w krótkiej perspektywie czasowej - z tym, co nazywamy regionalnym zdarzeniem "fen" na tym obszarze: gwałtownym ociepleniem powietrza schodzącym ze stoku lub góry".

W zeszłym roku w przełomowym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ ostrzegano, że setki milionów ludzi jest zagrożonych wzrostem poziomu mórz wraz z topnieniem polarnych pokryw lodowych na świecie. 

Źródło info: Anadolu Agency


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.