Header Ads

Spożywanie dużej ilości mleka, sera i masła może zwiększać ryzyko raka prostaty.


Eksperci z Mayo Clinic przeanalizowali wyniki 47. badań dot. związków diety z chorobami. Przegląd sugeruje, że spożywanie dużej ilości produktów mlecznych może zwiększyć ryzyko raka prostaty nawet o 76%. 

Okazało się, że wśród mężczyzn, którzy regularnie spożywali nabiał, jest nawet do 76 procent więcej przypadków zachorowania na raka prostaty. Jednak jak podkreślają eksperci, niektóre badania nie wykazały żadnego powiązania, a wręcz przeciwnie. Krytycy twierdzą, że analiza nie jest obiektywna. Badania oparte na śledzeniu ponad miliona uczestników przez okres do 20 lat nie są pierwszymi, które sugerują, że nabiał powiązany jest z rakiem prostaty. Wyniki dotyczące sera, mleka i masła przyniosły mieszane wyniki i ostatecznie stwierdzono, że ryzyko zachorowania jest niewielkie. Eksperci uważają, że jedzenie dużej ilości nabiału zwiększa ilość insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF) w organizmie. Wedlug World Cancer Research Fund International białko to oddziałuje z komórkami i powoduję reakcję kaskadową. Prostate Cancer UK stwierdziła, że związek między chorobą a produktami mleczarskimi "może wynikać z zawartego w nich wapnia", jednak dodała, że naukowcy nie są tego pewni. Organizacja charytatywna ostrzega, że ważne jest przyjmowanie 700 mg wapnia - trzy szklanki mleka - każdego dnia w celu utrzymania zdrowych kości. Analiza badań publikowanych od 2006 r. została przedstawiona na łamach czasopisma American Osteopathic Association. Dr John Shin, główny autor analizy, wezwał teraz do przeprowadzenia dalszych badań w celu sprawdzenia związku między produktami mleczarskimi a rakiem prostaty. Omawiając dotychczasowe wyniki, powiedział:


"W naszym przeglądzie podkreślono powód do obaw związanych z wysokim spożyciem produktów mlecznych."

Wyniki nie wykazały jaka ilość produktów mlecznych była związana ze zwiększonym ryzykiem. Pokazały również, że mężczyźni, którzy stosowali diety roślinne, byli mniej podatni na raka prostaty. American Institute for Cancer Research zaleca dietę roślinną, aby zmniejszyć ryzyko raka z powodu „ochronnych składników odżywczych”. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w badaniu nie znaleziono żadnego związku ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty ze strony innych pokarmów pochodzenia zwierzęcego, takich jak czerwone i białe mięso lub ryby. Dr Shin i współpracownicy wskazali, że odsetek raka prostaty jest wyższy w krajach zachodnich, gdzie ludzie jedzą więcej produktów mlecznych. U ponad 47 000 mężczyzn rocznie w Wielkiej Brytanii diagnozuje się  raka prostaty. Choroba powoduje śmierć 11 000 osób rocznie. Liczby pokazują, że w USA u około 175 000 mężczyzn diagnozuje się co roku raka prostaty. Co roku umiera na tego rodzaju raka około 30 000 osób. Profesor Tom Sanders, ekspert od żywienia i dietetyki w King's College London, powiedział:

„Metody zastosowane w tym przeglądzie mają wiele słabych stron”. 


Dr David Montgomery, dyrektor ds. Badań w Prostate Cancer UK, powiedział: 

„W niniejszym artykule dokonano przeglądu niektórych wcześniejszych badań, w których oceniano, czy niektóre pokarmy mają wpływ na ryzyko raka prostaty. Poprzednie badania miały różną jakość i nie uwzględniały konsekwentnie innych czynników poza dietą, które mogłyby mieć wpływ na wyniki. Nie zachęcamy nikogo do unikania lub zwiększania spożycia niektórych pokarmów w wyniku tego badania. Wiemy, że nadwaga może zwiększyć ryzyko zdiagnozowania agresywnego lub zaawansowanego raka prostaty. Zdrowa, zbilansowana dieta i utrzymanie aktywności fizycznej może pomóc ci utrzymać zdrową wagę, a tym samym może zmniejszyć ryzyko. Głównymi czynnikami ryzyka, o których powinni pamiętać mężczyźni, są osoby po 50. roku życia, czarne pochodzenie etniczne lub historia choroby w rodzinie, a każdy, kto ma obawy dotyczące ryzyka, powinien omówić to z lekarzem rodzinnym”.

Źródło info: Daily Mail
Źródło foto: Shutterstock / Pexels

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.