Header Ads

Bill Gates: "Świat musi przygotować się na pandemię tak, jak szykuje się do wojny."


Bill Gates ostrzega przed nadchodzącą chorobą, która może pochłonąć 30 mln ludzkich istnień w niemalże 6 miesięcy. Według niego powinniśmy się do tego przygotować tak, jak robimy to w przypadku wojny. 

"Jeśli jest coś, co wiemy już z historii, to powstanie śmiertelnie nowa choroba i rozprzestrzeni się na całym świecie. To może zdarzyć się w ciągu następnej dekady" - ostrzegł Bill Gates podczas swojego piątkowego wystąpienia na temat epidemii w dyskusji prowadzonej przez Massachusetts Medical Society i New England Journal of Medicine. Według niego nie jesteśmy gotowi na pandemię, ale jak sam przyznał jest optymistą, dlatego przypomniał, że wyprowadzamy dzieci z ubóstwa na całym świecie i coraz lepiej eliminujemy choroby, takie jak polio czy malaria. 

Ale "jest jeden obszar, w którym świat nie robi dużego postępu" - powiedział Gates - "to gotowość na wypadek pandemii."


Prawdopodobieństwo pojawienia się takiej choroby stale rośnie. Nowe patogeny pojawiają się cały czas wraz ze wzrostem światowej populacji i wkraczania ludzkości w dzikie środowisko. Staje się coraz łatwiejsze dla pojedynczych osób lub małych grup, które są narażone na odporne choroby, mogące rozprzestrzeniać się jak dziki pożar na całym świecie. Według Gates'a stworzenie śmiertelnej postaci wirusa ospy prawdziwej w laboratorium nie jest sztuką. Zauważył, że ludzie przemierzają miasta z jednego kontynentu na inny w ciągu kilku godzin. Gates przedstawił symulację Intitute for Disease Modelling, który odkrył, że nowa grypa, taka jak ta, która zabiła 50 mln ludzi w pandemii z 1918 roku, najprawdopodobniej zabije 30 mln ludzi w ciągu 6 miesięcy. Choroba, która nas zaskoczy, pojawi się po raz pierwszy na początku epidemi, tak jak to miało miejsce ostatnio w przypadku wirusów SARS i MERS. Gdyby powiedzieć światowym rządom, że w tej chwili buduje się broń, która może zabić 30 mln ludzi, będzie istniało poczucie pilności w przygotowaniu do zagrożenia - zwrócił uwagę Gates. 

"W przypadku zagrożeń biologicznych brakuje tego poczucia" - powiedział. "Świat musi przygotować się na pandemię w ten sam poważny sposób, w jaki przygotowuje się do wojny."

Pandemia Hiszpanki, 1918-1919
Kiedyś wojsko próbowało swego rodzaju symulowanej gry wojennej przeciwko pandemii ospy, a ostatecznym wynikiem było "ospa 1 : 0 ludzkość". Jak zaznaczył Bill Gates, pod pewnymi względami jesteśmy teraz lepiej przygotowani niż przy poprzednich pandemiach. Mamy leki antywirusowe, które w wielu przypadkach mogą przynajmniej przyczynić się do poprawy wskaźnika przeżywalności. Mamy antybiotyki, które mogą leczyć wtórne infekcje, takie jak zapalenie płuc związane z grypą. Zbliżamy się również do uniwersalnej szczepionki przeciw grypie. Gates ogłosił w piątek, że Fundacja Bill'a i Melindy Gates'ów zaoferuje 12 mln dolarów dotacji, aby zachęcić do rozwoju badań. Miliarder zauważył, że coraz lepiej radzimy sobie z szybką diagnozą - co jest niezbędne, ponieważ pierwszym krokiem do walki z nową chorobą jest kwarantanna. Gates zwrócił uwagę, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, aby szybko zidentyfikować zagrożenie chorobą i skoordynować odpowiedź, co pokazała globalna reakcja na ostatnią epidemię wirusa Ebola. Potrzebna jest lepsza komunikacja między siłami zbrojnymi i rządami, aby pomóc w koordynowaniu reakcji. Uważa, że rządy potrzebują sposobów szybkiego pozyskania pomocy sektora prywatnego, jeśli chodzi o rozwój technologii i narzędzia do walki z wyłaniającą się śmiertelną chorobą. 

Walter Reed Hospital w Waszyngtonie, Pandemia Hiszpanki, 1918-1919
Melinda Gates powiedziała ostatnio, że groźba globalnej pandemii, niezależnie od tego, czy powstaje naturalnie, czy jest modyfikowana, jest prawdopodobnie największym ryzykiem dla ludzkości. 

"Pomyśl o liczbie osób, które każdego dnia opuszczają Nowy Jork i jeżdżą po całym świecie - jesteśmy połączonym światem" - powiedziała. 

Te połączenia sprawiają, że wszyscy jesteśmy podatni na ataki. 
Źródło info: BusinessInsider
Źródło foto:  By World Economic Forum from Cologny, Switzerland [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons / By Photo Credit:Content Providers(s): CDC/ Ethleen Lloyd [Public domain], via Wikimedia Commons / By Uncredited photographer for St. Louis Post Dispatch (St. Louis Post Dispatch photo via [1]) [Public domain], via Wikimedia Commons / By Harris & Ewing photographers [Public domain], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.