Header Ads

Sahara, Maroko: Trwa budowa farmy solarnej tak wielkiej jak Paryż. [Video]


Trwa budowa potężnej farmy solarnej na terenie Sahary w Maroku, tuż pod skąpanymi w Słońcu górami Atlasu. Na tle żółtego piasku w rzędach stoi tysiące zakrzywionych luster, każde wyższe od człowieka. Są one częścią elektrowni słonecznej. Lustra zajmują powierzchnię około 1.4 mln metrów kwadratowych, mniej więcej tyle, co stolica Francji. 

Pierwsza faza, jaką wygenerowała budowana elektrownia w 2016 roku, wytworzyła wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić 650 000 domów. Do 2020 roku, a nawet wcześniej, elektrownia słoneczna o wartości 9 mld dolarów, ma wygenerować 580 megawatów (MW), czyli wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić ponad milion domów. Co ważniejsze, farma słoneczna w pobliżu miasta Ouarzazate - zwanego bramą do pustyni - może być również bramą do nowej ery produkcji czystej energii w Afryce. Symboliczna nazwa zakładu - Noor - jest arabskim słowem oznaczającym "światło" - a jego sukces może oznaczać początek nowej branży w kraju, który do niedawna importował 97% swoich potrzeb energetycznych. 


W niedalekiej przyszłości Maroko zamierza stać się eksporterem energii dla Europy, a także do innych krajów na kontynencie afrykańskim i do szerszego świata arabskojęzycznego. 

Maroko posiada jeden z najwyższych na świecie poziomów potencjału energii elektrycznej. Słońce na pustyni świeci do 3600 godzin rocznie. Noor 1, pierwsza faza zbudowana w Ouarzazate, zapewnia 160 MW mocy maksymalnej z 580 MW, i już zmniejszyła emisje dwutlentku węgla w Maroku o setki tysięcy ton rocznie. Oczekuje się, że kolejne trzy fazy projektu zostaną uruchomione do połowy 2018 roku. Maroko planuje wygenerować 42% swojej energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku. Zwiększając ją do 52% do 2030 roku. Przy czym energia słoneczna, wiatrowa i wodna zapewniają jedną trzecią całości. Kraj jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu. Według rządu energia odnawialna dostarczała już 34% energii elektrycznej w królestwie do końca 2017 roku. Świetlana przyszłość.


Budowa potencjału słonecznego na tak dużą skalę może mieć ważne implikacje dla przyszłości wytwarzania energii na całym kontynencie, według jednego z największych zwolenników Noor'a. Mafalda Duarte, menedżer fundacji Climate Investment Funds (CIF), powiedziała w The Guardian w 2016 roku, że "Maroko wykazuje prawdziwe przywództwo i obniża koszty technologii". Innymi inwestorami w kompleksie słonecznym Ouarzazate są niemiecki bank inwestycyjny KfW, Afrykański Bank Rozwoju, Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). 


Na całym kontynencie afrykańskim kraje, w tym Ghana, Demokratyczna Republika Konga, Rwanda i Republika Południowej Afryki inwestują w projekty energii słonecznej, które produkują czystszą energię elektryczną niż paliwa kopalne. Tym samym zwiększają bezpieczeństwo energetyczne i zapewniają po raz pierwszy niezawodne źródła światła i ciepła dla wielu osób. 

Źródło info: Ewn.co.za
Źródło foto: screen, YT

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.