Header Ads

10 Przerażających ataków zwierząt na ludzi w zoo. [Video]


Przy odrobinie zdrowego rozsądku i przestrzegania przepisów większość ogrodów zoologicznych jest bezpieczna. Każdy z nich rocznie gości setki tysięcy, a nawet miliony turystów, wiele z nich to dzieci. Nie możemy jednak zapominać, że idąc do zoo idziemy na spotkanie z dziką naturą. Czasem zdarza się tak, że nieodpowiedzialność zwykłych ludzi prowadzi do tragedii. Oto 10 przerażających ataków w zoo .10. Harambe28 maja 2016 roku trzy letni chłopiec przedostał się na wybieg goryla Harambe w zoo w Cincinnati. Zwierzę chwyciło chłopca nie robiąc mu krzywdy i przeciągnęło po sadzawce po czym zasłoniło go swoim ciałem. Obawiając się o życie chłopca pracownik zoo zastrzelił 17-letniego Harambe. Incydent został sfilmowany, a po opublikowaniu zapisu w amerykańskich i światowych mediach rozgorzał spór w sprawie zabicia goryla, który na kilka dni przed incydentem obchodził swoje urodziny. Jane Goodall, słynna prymatolog zauważa jednak plus zabicia goryla, który ma uświadomić ludzi o niebezpieczeństwie jakie czycha w ogrodach zoologicznych przy ich nierozważnym i bezmyślnym zwiedzaniu. 


9. Binky - niedźwiedź polarny


W 1994 roku Australijska turystka Kathryn Warburton dostała znacznie więcej niż oczekiwała przeskakując dwa płoty bezpieczeństwa, aby zdobyć zdjęcie Binkyego, półtonowego niedźwiedzia polarnego. Zwierzę wystawiło głowę przez pręty swojej klatki chwytając zwiedzającą zoo w Anchorage na Alasce. Atak na Warburton skończył się złamaniem i poszarpaniem nogi, tylko dzięki przytomności umysłu pozostałych zwiedzających, którzy zmusili bijąc przez kraty Binkyego do poluzowania swojej szczęki. Zaledwie półtora miesiąca później niedźwiedź polarny ranił pijanego nastolatka, którego noga została poszarpana. Pomimo ataków, Binky stał się sławny, a jego podobizna zdobi towary zoo w Anchorage. 


8. Tapir Melody,


27 listopada 1998 roku Lisa Morehead pracownica zoo w Oklahomie jak zwykle rano karmiła Tapira malajskiego - Melody (matkę 2 miesięcznego małego tapira ), gdy nagle zwierzę chwyciło lewe ramię swojej opiekunki. Morehead walczyła ze zwierzęciem mając wiele ran szarpanych twarzy oraz wewnętrznych obrażeń m.in. przebite płuco. Niestety przegrała walkę o swoje ramię. Ręka została przerwana w połowie bicepsa. Była zbyt zdeformowana i zanieczyszczona by nadawać się do przeszczepu. Życie opiekunki Melody uratowali pozostali pracownicy zoo wyciągając ją z klatki.


7. Stado wilków szarych


Wilk z Lasu Haliburton
W 1996 roku w nowo otwartym Centrum Wilków na terenie Lasu Haliburton i Rezerwatu Wilków w Ontario w Kanadzie miał miejsce przerażający atak. 24-letnia Patricia Wyman, biolog dzikich zwierząt, została zatrudniona jako opiekun do pięciu szarych wilków i prowadzenia programów edukacyjnych ze społeczeństwem. Przed tym Wyman była tylko dwa razy na wybiegu wilków szarych - raz z opiekunem, drugi raz podczas karmienia zwierząt. Pracownicy rezerwatu twierdzili, że ów pięć wilków jest nieśmiałych i utrzymują dystans, gdy ludzie wchodzą na ich teren. Chociaż nikt bezpośrednio nie był świadkiem ataku, uważa się, że Patricia mogła sama się do niego przyczynić, wywołując swoim zachowaniem drapieżny instynkt wilków. Została znaleziona naga ze śladami ugryzień na całym ciele. Wilki zostały uśpione i poddane testom pod kątem wścieklizny; wszystkie badania były negatywne. 


6. Gu Gu - Panda WielkaGu Gu samiec pandy wielkiej nie miał łatwego życia w Pekińskim zoo w latach 2006,2007 i 2009, kiedy doszło do trzech różnych incydentów. 35-latek Zhang Xinyyan wskoczył na wybieg Gu Gu, aby się do niej przytulić. zaloty chińczyka szybko zostały odrzucone, a panda pogryzła jego nogi. Drugi odwiedzający - 15-letni chłopiec o imieniu Li Xitao postanowił towarzyszyć pandzie w porze karmienia. Li skończył z wyrwanymi aż do kości kawałkami mięsa ze swoich nóg. W 2009 roku kolejny zwiedzający o nazwisku Zhang wskoczył na wybieg Gu Gu by odzyskać zabawkę, która spadła z rąk dziecka wprost na teren pandy. Sympatyczny samiec nie mógł odpuścić i tej okazji - zgodnie z przekazem był tak sfrustrowany, że pracownicy zoo musieli podważać jego szczęki narzędziami. 

5. Mila, słoń afrykańskiUrodzona w Namibii Mila, samica słonia afrykańskiego przez ponad 30 lat służyła w cyrku. Po lobbingu obrońców praw zwierząt została wykupiona i wysłana do zoo Franklin w Nowej Zelandii, gdzie spędziła 4 lata. 25 kwietnia 2012 roku Mila zmiażdżyła swoją opiekunkę Helen Schofield, która chciała pomóc słonicy w powrocie do normalności i sanktuarium dla słoni w Stanach Zjednoczonych, gdzie mogłaby żyć razem z innymi zwierzętami. 


4. Jabari , goryl


Jabari był 13-letnim gorylem nizinnym mieszkającym w zamknięciu o prawie 5 metrowych wklęsłych ścianach w zoo w Dallas. W 2004 roku udało mu się je sforsować i w szale zaatakować cztery osoby, w tym 26-letnią Keishę Heard i jej 3-letniego synka Riversa. Jabari pogryzł dziecko po głowie i klatce piersiowej. Wszyscy przeżyli, za wyjątkiem samego Jabariego, który został zastrzelony przez siły specjalne jednostki SWAT. 


3. Lew Nyanga


Ze względu na braki kadrowe, Joe Ramonetha wrócił z emerytury do pracy na Parys Zoo Farm, część hodowlanego zoo w Johannesburgu. Kiedy znajdował się w korytarzu, do którego normalnie zwierzęta nie miały dostępu, spotkał na swojej drodze lwicę Nyanga (co oznacza "szaman"). Pozostali pracownicy szybko odpowiedzieli na jego krzyki, ale było już za późno. Nyanga ugryzła Ramonetha w szyję, zabijając go. Jej życie zostało oszczędzone, wkrótce potem trafiła do sanktuarium dla lwów w Johannesburgu.


2. Orka Tilikum. 


Tilikum to największa orka będąca w niewoli, wielkości dorosłego samca słonia afrykańskiego. Dostała się do niewoli u wybrzeży Islandii w 1983 roku i wysłana do Sealand w Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie. W 1991 roku młody trener Keltie Byrne wpadł do zbiornika z Tilikum i dwiema innymi orkami. Początkowo trzy orki pozornie bawiły się z Byrnem, dopóki nie utonął. Rok później Tilikum została przeniesiona do SeaWorld w Orlando, gdzie 6 lipca 1999 roku Daniel Dukes zakradł się po zamknięciu parku do zbiornika z orką. Nieco później znaleziono poobijane zwłoki nieodpowiedzialnego gościa. 24 lutego 2010 roku, trenerka Dawn Brancheau pracowała z Tilikum, która po wykonanym show chwyciła ją i wciągnęła do wody. Inni trenerzy daremnie próbowali ratować swoją koleżankę, zmarła wskutek utonięcia i tępego urazu ciała w postaci złamania kości i odciętego rdzenia kręgowego. W marcu 2016 roku SeaWorld poinformował, że zdrowie Tilikum pogarsza się, ma zakażenie płuc spowodowane rzadką i odporną bakterią. W maju 2016 roku zauważono poprawę zdrowia orki. O życiu orki opowiada film dokumentalny Blackfish. 


1. Afrykańskie dzikie psy


Maddock Derkosh
Likaony są wielkości średniego psa domowego. Można je spotkać na obszarze subsaharyjskim. Rankiem 4 listopada 2012 roku, 2 letni Maddock Derkosh był trzymany przez matkę na drewnianej poręczy Painted Dog Bush Camp wystawy zorganizowanej w Zoo w Pittsburghu.   Nagle wyślizgnął się i spadł wprost na wybieg Likaonów. W momencie podbiegły do niego 3 psy i zaatakowały jego głowę i tułów. Pracownikom zoo udało się odpędzić większość zwierząt, ale jedno z nich odmówiło posłuszeństwa zajmując się cały czas ciałem 2-latka. Przybyła na miejsce policja zmuszona była do otwarcia ognia. Wyniki autopsji wykazały, że Maddock przeżył upadek i zmarł z wykrwawienia wskutek ataku Likaonów. 

Źródło info: TopOfTheTop / Wikipedia / DailyMail
Źródło foto: screen, YT / By J. Patrick Fischer [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons /  By Ikiwaner [GFDL 1.2], from Wikimedia Commons / By Milan Boers [CC BY 2.0], via Wikimedia CommonsBrak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.