Header Ads

Pierwsza na Świecie akcja ratunkowa przy użyciu drona

Dwóch nastolatków zostało uratowanych przez specjalnie przystosowany do tego dron w Australii. Do sytuacji doszło w trakcie szkolenia ratowników wodnych z obsługi tych małych maszyn. 

Pływacy, w wieku 15-17 lat, znaleźli się w kłopotach nieopodal wybrzeża Lennox Head w Nowej Południowej Walii (NSW). Przechadzający się po plaży mieszkaniec okolic wybrzeża zauważył chłopców w wysokich falach około 700 m od brzegu. Ratownicy natychmiast wysłali w to miejsce drona, aby zrzucił nadmuchiwaną kapsułę ratunkową, dzięki której nastolatkowie bezpiecznie dotarli na ląd. 

John Barilaro, wicepremier najbardziej zaludnionego stanu Australii, pochwalił akcję ratunkową jako "historyczną". 

"Jeszcze nigdy nie używano drona wyposażonego w urządzenie pływające do ratowania takich pływaków"

Kierownik ratownictwa Jai Sheridan pilotował urządzenie zaraz po podniesieniu alarmu. Opisał to doświadczenie jako "nierealne". "The Little Ripper UAV z pewnością sprawdził się dzisiaj, jest niezwykle wydajnym urządzeniem ratunkowym i latanie nim to przyjemność." - powiedział gazecie Sydney Morning Herald. 


Sheridan wspomniał, że wystarczy minuta-dwie, aby uruchomić drona, przylecieć nim na miejsce akcji ratunkowej i opuścić kapsułę. W jakikolwiek inny dzień dotarcie do nastolatków mogło trwać trzy razy dłużej. 

Kamera zamontowana na dronie zarejestrowała całą akcję ratunkową. 


Źródło info: BBC / Sydney Morning Herald
Źródło foto: screen Youtube

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.