Header Ads

Kolumbia: 10-latek odkrył rzadką skamielinę prehistorycznej ryby!

10-letni entuzjasta paleontologii pomógł badaczom odkryć nieznaną wcześniej skamielinę prehistorycznej ryby. Podczas wizyty w klasztorze w Kolumbii, odnalazł niemal doskonałą i nienaruszoną skamielinę rybną osadzoną w kamieniach pod klasztorem. 


W oświadczeniu Univeristy of Alberta w Edmonton, w Kanadzie, można przeczytać, że odkrycie kopalnej ryby miało miejsce w 2015 roku w klasztorze La Candelaria, położonym w pobliżu kolumbijskiego miasta Raquira Boyaca. Od tego czasu naukowcy z Uniwersytetu badali skamieniałość "Jaszczurczej Ryby". Ich badania wykazały, że doskonale zachowany okaz ryby ma prawie 90 mln lat i nie ma żadnych współczesnych krewnych. Według nich, skamieniały okaz jest niezwykle rzadki i jest pierwszą skamieliną tego rodzaju odkrytą w Ameryce Płd. Współautor odkrycia - paleontolog Javier Luque z wydziału nauk biologicznych powiedział:

"Ta skamielina była jednym z tych nieoczekiwanych odkryć. To swego rodzaju odkrycie, które zdarza się raz w życiu."

Luque powiedział, że skamieniała ryba została doskonale zachowana pomimo tego, że tysiące ludzi chodziło po niej przez wiele lat. Rio Santiago Dolmetsch, który odkrył rzadką skamieniałość, miał wówczas 10 lat. Kiedy po raz pierwszy zobaczył rybę, zrobił zdjęcie, a następnie poinformował pracowników muzeum. Następnie zespół badaczy z Uniwersytetu w Albercie dotarł na miejsce i dołączył do miejscowych paleontologów w badaniach nad okazem. 

W pierwszej kolejności dowiedzieli się, że kamienne płyty z kopalną rybą należały do pobliskiego opuszczonego kamieniołomu, skąd mieszkańcy wydobywali płyty do budowy. Następnie datowanie kopalnej ryby wykazało, że jest to ryba z jaszczurnikowatych, która przemierzała oceany w okresie kredy. W tym czasie dzisiejsza Kolumbia została pokryta oceanami. Naukowcy twierdzą, że jaszczurnikowate były rybami głębinowymi, które żyły w szybko płynących wodach. 

Luque powiedział:

"To zupełnie nowa grupa ryb kopalnych z okresu kredy w Ameryce Południowej."


W najnowszych badaniach skamieniałą rybę o długiej szczęce nazwano Candelarhynchus padillal. Została opisana jako nowa ryba z Turonu w Kolumbii. Gatunki dercetydów są rodzajem pradawnych ryb płetwonogich. Badanie zostało opublikowane w Journal of Systematic Paleontology. 

Źródło info: tecake.in
Źródło foto: tecake.in /  By LASZLO ILYES (laszlo-photo) from Cleveland, Ohio, USA (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.