Header Ads

Czy w Karolinie Północnej są latające dinozaury? Świadectwo kobiety z Raleigh. [Video]

Jonathan Whitcomb - znany kryptozoolog, specjalizujący się w stworzeniach, których istnienia nie można dowieść w wiarygodny sposób, jak sam o sobie pisze "współczesny ekspert od pterozaurów" z Utah - poinformował o nowym odkryciu: relacji pewnej kobiety, która widziała skrzydlatą bestię w Raleigh na początku tego roku. 

20-letnia Cynthia Lee, która zauważyła tajemniczą postać na przystanku autobusowym North Raleigh, tak opisuje spotkanie z nią:
"Miało długi ogon z zakończeniem w kształcie rombu, było ciemnobrązowe z dziwacznym grzebieniem. Narysowałam zdjęcie tego czegoś."

Mianowane przez paleontologów i innych pracowników akademickich jako obłęd, doniesienia Whitcomb'a wciąż znajdują popularność w Internecie. 

"Moi współpracownicy i ja uważamy, że to są niewymarłe pterozaury" - napisał w  swojej relacji w "The News & Observer" - "To co wiele osób nazwałoby "pterodaktylami" lub "latającymi dinozaurami". 

Opierając się na skamielinach, większość naukowców uważa, że pterozaury - powszechnie określane jako latające dinozaury - wyginęły ponad 66 milionów lat temu. Whitcomb, kreacjonista i negacjonista ewolucjonizmu, opisuje siebie jako naukowca, mimo, że nie miał formalnego doświadczenia w paleontologii. Kryptozoologia to pseudonauka, która ma udowodnić istnienie mitologicznych stworzeń i zwierząt uznanych w innych przypadkach za wymarłe. Jest uważana za pseudonaukę, ponieważ nie jest zgodna z metodami naukowymi. 

Czym są pterozaury?

Pterozaury to latające gady uznane za wymarłe. Istniały w większej części mezozoiku, od późnego triasu do końca krety (228-66 milionów lat temu). Są to najwcześniejsze latające kręgowce, o których wiadomo, że ewoluowały. Nie ma skamieniałości potwierdzających, że pterozaury przetrwały okres kredowy. Pod koniec kredy -  w okresie paleogeńskim - wymarły wszystkie nie-ptasie dinozaury i większość ptasich dinozaurów oraz wiele innych zwierząt, dlatego wydaje się, że również dotknęło to pterozaurów. 

Termin "latający dinozaur" powszechnie jest używany w odniesieniu do pterozaurów, jednak nie jest on dokładny. Termin "dinozaur" jest ograniczony do gadów pochodzących od ostatniego wspólnego przodka dwóch grup, które wykluczyły pterozaury. Ale podobnie jak dinozaury, są bardziej spokrewnione z ptakami współczesnymi niż z krokodylami lub innymi żywymi gadami. 

Chociaż nie jest to absolutnie niemożliwe, żywe pterozaury są bardzo mało prawdopodobne - zauważa Matt Cartmill, emerytowany profesor antropologii ewolucyjnej na Duke University. 

"Nie mogę uwierzyć, że gdyby żyły pterozaury w Ameryce Północnej, trzy wieki przyrodników, odkrywców, rolników, myśliwych, traperów i biologów nigdy nie natknęliby się na pojedynczy okaz żyjący lub martwy" - powiedział Cartmill. "Co jedzą tak wielkie latające zwierzęta? Gdzie one siedzą? Oceniłbym to jako nieco bardziej prawdopodobne niż życie jednorożców w Raleigh i Durham, ale tylko nieznacznie."

Zapytana o rzekome obserwacje Lindsay Zanno, asystentka profesora i szef paleontologii w Muzeum Przyrodniczym Karoliny Północnej, odpowiedziała zwięźle:

"Pterozaury wymarły przed 65 mln lat"

Obserwacje w Karolinie Północnej?

Whitcomb twierdzi, że obserwowano pterozaury w 33. stanach oraz w Waszyngtonie, a ludzie, którzy je widzieli, wysyłali mu maile i dzwonili do niego. Whitcomb zidentyfikował tylko jednego ze swoich świadków z imienia i nazwiska. Przynajmniej jedna z "obserwacji" została zebrana z internetowego forum. Niektóre z nich rzekomo miały miejsce w Raleigh i Durham - powiedział Whitcomb. Żadne z "obserwacji", które opisuje, nie są poparte wiarygodnymi zdjęciami ani materiałami dowodowymi. 

20-letnia Lee, studentka weterynarii, zgłosiła obserwację do mężczyzny i opisała trzy - od czerwca ubiegłego roku. Pierwsza miała miejsce, gdy stała na przystanku w North Raleigh. Kobieta podniosła wzrok, gdy coś rzuciło ogromny cień na ziemię. Druga obserwacja zdarzyła się miesiąc później, chociaż ta para przypominających pterozaury stworzeń nie posiadała grzbietów, brakowało im również piór. Lee zaczęła szukać informacji o pterozaurach w Google i odkryła stronę Whitcomb'a. Trzecia obserwacja wydarzyła się już w 2018 roku. Lee wybrała się na przejażdżkę taksówką, kiedy zobaczyła tę samą przerażającą postać przez okno. Kierowca tego nie widział. 

"Prowadził" - powiedziała Lee. "Powiedział, że chciałby go zobaczyć."

Lee skontaktowała się z Whitcomb'em i przekazała mu, co jej rodzina widziała wiele lat temu. 

"Moja matka i wujek też widzieli to stworzenie, gdy bawili się przed domem mojej babci, kiedy byli naprawdę mali. Powiedzieli babci, ale ona w to nie uwierzyła. Myślałam, że te stworzenia są wymarłe."
Inne przypadki obserwacji.

Mężczyzna jadący autostradą 540 w Raleigh pod koniec marca 2013 roku zauważył ogromne stworzenie wyglądające jak ptak, które przeleciało tuż nad drogą ok. 20-25 stóp przed jego samochodem i około 7-8 stóp nad ziemią. Doniósł o obserwacji na forum internetowym i zatytułował swoje oświadczenie "Dziś wieczorem widziałem Pterodaktyla". Opisał to jako "na swój sposób nietoperza z długim ogonem i szpadlem na jego końcu.". Kilku komentujących wątek zasugerowało, że prawdopodobnie mężczyzna zobaczył wielką niebieską czaplę - nie pterozaura. 

Dwaj świadkowie widzieli latające stworzenie, prawdopodobnie tego samego gatunku, w 2007 roku w południowej części Raleigh. Whitcomb powiedział, że jeden z nich zgłosił to do niego i powiedział: "Najbardziej wyróżniał się ogon i głowa oraz stopy. Właśnie dlatego wiedziałem, że to nie ptak. Myślałem, że dinozaury.". 

W Durham inny świadek rzekomo widział pterodaktyla w 1993 roku. Po latach zgłosił obserwację do Whitcomb'a mówiąc "wyglądał jak nietoperz z ogromnymi skrzydłami. Szacuję, że ich rozpiętość była między 10 a 15 stóp."

W 2010 roku inny świadek wracał do domu ze szkoły. Kiedy był już niedaleko, zobaczył na niebie coś wielkiego. Stworzenie było blado zielonkawe i miało gładką skórę. Nie miało żadnych piór, a zakończenie jego ogona było w kształcie diamentu. 

Whitcomb wspomina relację jaką dostał mailem w 2012 roku. Mężczyzna wspólnie ze swoim kuzynem zobaczyli coś, co wyglądało jak smok. To spotkanie miało miejsce w październiku 2009 roku w Charlotte. Powiedział Whitcomb'owi, że stworzenie przypominało dinozaury z Jurassic Park. 

Bez względu na to, czy te stworzenia o niebotycznych kształtach są mitycznymi bestami, starożytnymi gadami, które przeżyły, czy wielkimi niebieskimi czaplami, nadal trwa ożywiona dyskusja na temat doniesień o obserwacji zagadkowych kreatur. 


Źródło info: fayobserver.com
Źródło foto: livepterosaur.com / By Heinrich Harder (1858-1935) (The Wonderful Paleo Art of Heinrich Harder) [Public domain], via Wikimedia Commons / By LeCire (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons / Dmitry Bogdanov [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.