Header Ads

Układ słoneczny z wieloma planetami. Nowe odkrycie NASA!

Kepler-90 jest pierwszą gwiazdą z tak wieloma planetami jak nasze własne Słońce, chociaż układ słoneczny jest dziwnym i spłaszczonym miejscem. Amerykańska Agencja Kosmiczna odkryła cały układ słoneczny z wieloma planetami. Odkrycie nowej planety wokół gwiazdy Kepler-90, która przypomina nasze Słońce, oznacza, że odległy układ słoneczny ma w sumie osiem znanych planet. Wyglądają jak dobrze nam znane planety z naszego układu - skaliste krążą bliżej gwiazdy, a gazowe giganty dalej. 

Gwiazda i jej rodzina planet były już znane, ponieważ zostały odkryte przez kosmiczny teleskop Keplera, ale przełom nastąpił, gdy astronomowie odnaleźli nowy świat, który został wykonany przy użyciu sztucznej inteligencji firmy Google. Komputer został zaprogramowany do przeglądania danych z kosmicznego teleskopu Keplera i poszukiwania sygnałów pochodzących z nieznanych nam obiektów. Dzięki niemu naukowcy odkryli nowe planety w istniejących układach, wykrywając sygnały, które dotychczas były zbyt słabe, aby mogły być zauważone przez ludzi. 

Sugeruje to, że mogą istnieć całe światy i systemy słoneczne ukrywające się w danych, które NASA już zebrała, ale których dotychczas nikt nie zauważył. Kepler zebrał czteroletnie dane z obserwacji nieba i 150 tysięcy gwiazd - znacznie więcej niż mogliby przejrzeć ludzie. 

Jak powiedział Paul Hertz, dyrektor oddziału astrofizycznego NASA w Waszyngtonie:

"Tak jak się spodziewaliśmy, w naszych zarchiwizowanych danych Keplera kryją się ekscytujące odkrycia, czekające na odpowiednie narzędzie lub technologię, by je wydobyć. To odkrycie pokazuje, że nasze dane są skarbnicą dostępną dla innowacyjnych naukowców". 

Badacz Andrew Vanderburg powiedział, że byłby zaskoczony, gdyby nie było więcej planet czyhających w celu dodania do nowo odkrytych systemów. Według niego "prawie na pewno nie będzie to ostatni" system, który ma osiem planet, co sugeruje, że nasz własny układ słoneczny nie jest aż tak niezwykły. 

Rzeczywiście - system Kepler-90 może zawierać więcej planet, których nie byliśmy jeszcze w stanie wykryć. Planety w układzie słonecznym są znacznie bliżej siebie niż nasze, ale są bardziej stabilne. 

Jak zaznacza Vanderburg, stażysta i astronom z NASA Sagan na uniwersytecie teksańskim w Austin:

"System Kepler-90 jest jak mini wersja naszego układu słonecznego. Ma małe planety wewnątrz i wielkie planety na zewnątrz, ale wszystko jest umiejscowione dużo bliżej". 

System Kepler-90 jest 2500 lat świetlnych od nas i nie jest szczególnie dobrym kandydatem do odnalezienia życia. Ale odkrycie o liczbie planet w każdym układzie słonecznym zwiększa szanse na znalezienie go - sugerując, że może być o wiele więcej egzoplanet niż kiedykolwiek myśleliśmy. 
W tym samym czasie, kiedy NASA odkryło ważną nową planetę Kepler 90 - opisywaną jako gorący świat, który okrąża gwiazdę w tempie nieco ponad 14 dni, astronomowie znaleźli także inną planetę wokół gwiazdy Kepler-80. 

Nowe planety - tak jak wszystkie tysiące znalezione przez Keplera - zostały zauważone przez obserwowanie nieba i światła pochodzącego od gwiazd. Kiedy planety przechodzą przed swoimi gwiazdami, naukowcy mogą rejestrować ściemnianie się w miarę ich przemieszczania, wykorzystując szybkość i charakterystykę tego przyciemniania, aby sprawdzić, jak może wyglądać układ słoneczny. 

Wiele z tych prac opiera się na rozpoznawaniu wzorców, które do teh pory wykonywali naukowcy przeglądający dane. Nowe odkrycia są wynikiem prac między NASA i Google. Naukowcy mają nadzieję na wykorzystanie tej samej technologii sztucznej inteligencji do reszty zbioru danych Keplera, a także danych z innych teleskopów. 

Jessie Dotson, naukowiec projektu Keplera z Ames Research Center Nasa w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, powiedziała:

"Wyniki te świadczą o trwałej wartości misji Keplera. Nowe sposoby patrzenia na dane - takie jak te wczesne etapy badań w celu zastosowania algorytmów uczenia maszynowego - dają nadzieję, że będą nadal przynosić znaczące postępy w naszej wiedzy o systemach planetarnych wokół innych gwiazd. Jestem pewien, że w danych jest więcej obiektów czekających aż ludzie je znajdą."

Źródło info: Exo News

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.