Header Ads

Muzyka może motywować nasz mózg do nauki - najnowsze badania McGill University.


Ludzie robią różne rzeczy, słuchają i tańczą w rytm muzyki od niepamiętnych czasów. Ta konkretna dziedzina sztuki może łatwo uspokoić i wzmocnić nasze emocje. Nowe badania wyjaśniają jak dźwięki trafiające do naszego mózgu wpływają na procesy poznawcze, w szczególności zdolność uczenia się. 

W ostatnich latach naukowcy wykazali większe zainteresowanie sposobem w jaki słuchanie muzyki może przynosić nam korzyści. Jeden z przykładów odnosi się do osób z chorobą Alzheimera, które zmagają się z lękiem i innymi stresującymi emocjami - radzą sobie lepiej, gdy słuchają muzyki. Słuchanie niektórych rodzajów muzyki może nawet zmienić naszą percepcję i sposób postrzegania potencjalnych partnerów. Szczęśliwe piosenki mogą zwiększyć naszą kreatywność. 


W najnowszym badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie PNAS, naukowcy z McGill University w Montrealu w Kanadzie, pokazali, że możemy wykorzystać muzykę do aktywacji centrum systemu nagród w naszym mózgu i motywowania do uczenia się w modelu przewidywania błędów. 

"Chociaż wielu badaczy zaproponowało, by intensywne emocje i przyjemności muzyczne wynikały z oczekiwań, przewidywań i ich wyników [...], brakowało bezpośrednich dowodów na tę propozycję." - twierdzą naukowcy. 

Obecne badania w końcu docierają do sedna tej propozycji, używając muzycznej nagrody i funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, aby zrozumieć, jak przyjemna muzyka motywuje mózg do uczenia się i dążenia do otrzymania nagrody.Muzyka jako nagroda, która "wspiera naukę".


Zespół pracował z 20 uczestnikami w wieku od 18 do 27 lat, których poprosił o wzięcie udziału w eksperymencie muzycznym. Każda osoba musiała wybrać kombinację kolorów i kierunków, a każda kombinacja miała inne prawdopodobieństwo, że uczestnik słyszy przyjemną muzykę lub dysonansową, nieprzyjemną ścieżkę dźwiękową. Po kilku próbach uczestnicy dowiedzieli się jakie kombinacje powinni wybrać, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie przyjemnej nagrody muzycznej. Podczas, gdy ochotnicy uczestniczyli w tym zadaniu, naukowcy wykorzystali funkcjonalny MRI do pomiaru aktywności mózgu. Następnie za pomocą specjalnego algorytmu, badacze obliczyli różnicę między tym, jak często uczestnicy oczekiwali otrzymania nagrody, a tym ile razy ją otrzymali. Przy dalszym porównywaniu tych danych z funkcjonalnymi skanami MRI zespół odkrył, że prawidłowe przewidywania korelowały ze zwiększoną aktywnością w obszarze mózgu zwanym jądrem półleżącym, które poprzednie badania wiązały z doświadczeniem przyjemności podczas słuchania muzyki. 

To odkrycie wskazuje, że muzyka sama w sobie jest realną nagrodą, która może zapewnić mózgowi wystarczającą motywację do zdobycia nowych informacji, które pozwolą mu łatwiej uzyskać dostęp do tego źródła przyjemności. Co więcej, uczestnicy, którzy znaleźli odpowiednie kombinacje i najczęściej dokonywali poprawnych przewidywań, które za każdym razem korelowały ze zwiększoną aktywnością jądra półleżącego, również w trakcie wykonywania zadań osiągali największy postęp w nauce.

"To badanie dodaje do naszego zrozumienia w jaki sposób abstrakcyjne bodźce, takie jak muzyka, aktywują centrum przyjemności w naszych mózgach." - wyjaśnia autor badania Benjamin Gold. "Nasze wyniki pokazują, że wydarzenie muzyczne może wywoływać formalnie modelowane błędy prognozowania nagród, takie jak te obserwowane dla konkretnych nagród, takich jak jedzenie lub pieniądze, i że te sygnały wspierają naukę. Oznacza to, że przetwarzanie predykcyjne może odgrywać znacznie szerszą rolę w nagradzaniu i przyjemności."

Źródło info: medicalnewstoday
Źródło foto:  Mark Kamin [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons / Carlos Delgado [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons / Narek75 [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.