Rwanda: Poważne niebezpieczeństwo dla populacji goryli.
Rezerwat Goryli Górskich w Rwandzie to wielka historia sukcesu. Szereg ekstremalnych środków ochrony - takich jak codzienny monitoring i ochrona, interwencje weterynaryjne i kontrolowana ekoturystyka - umożliwiły populacji powrót do normalnego stanu po niepewnej sytuacji w latach 60. i 70. Okazuje się, że nadal jest ona krucha. Najnowsze obserwacje wykazały poważne niebezpieczeństwo dla goryli z Wulkanicznego Parku Narodowego Rwandy, które w poszukiwaniu sodu opuszczają obszar chroniony.
Obecnie populacja goryli górskich liczy tylko około 1000 osobników, które żyją w dwóch odizolowanych populacjach. Jedna znajduje się w okolicach wulkanu Virunga - rozciąga się na granice Rwandy, Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga, a jej populacja wzrosła z 250 do 600 osobników w ciągu około 30 lat; druga natomiast to grupa w Parku Narodowym Bwindi w Ugandzie z około 400 osobnikami. Przetrwanie tego konkretnego gatunku jest ważne z wielu powodów. Po pierwsze, goryle górskie należą do naszych najbliższych krewnych. Mogą nam zatem pomóc zrozumieć ludzką ewolucję i zachowanie. Po drugie, pełnią one ważną rolę w utrzymaniu zdrowia tropikalnych ekosystemów leśnych - na przykład poprzez rozpraszanie nasion. I wreszcie, są one atrakcją turystyczną, która generuje dochód dla Rwandy i wspiera działania na rzecz ochrony przyrody w całym kraju. W ciągu ostatnich dwóch lat turystyka wniosła ponad 400 milionów dolarów do gospodarki narodowej.
Możliwe, że goryle jadły eukaliptus z innych powodów. Być może z powodu minerałów takich jak jodyna, która niesie ze sobą korzyści lecznicze. Okazało się również, że goryle często wkraczały w chłodniejsze strefy sub-alpejskie lub alpejskie, gdzie zjadały rośliny znane jako gigantyczne łodygi i lobelie. One także są bogate w sód.
Naloty na uprawy są głównym źródłem konfliktu między ludźmi żyjącymi w bliskiej odległości od parku i dziką przyrodą. Rolnicy generalnie postrzegają szkody w uprawach wyrządzone przez goryle górskie jako duży czynnik zniechęcający do rozwoju rolnictwa. Istnieje ryzyko, że spotkania goryli z lokalną ludnością spotęgują napięcia i doprowadzą do tego, że lokalne społeczności będą wrogo nastawione do dzikiej przyrody, utrudniając wysiłki na rzecz jej ochrony. Bliski kontakt goryli z ludźmi zwiększa również ryzyko przenoszenia chorób, takich jak choroby układu oddechowego i pasożyty jelitowe, co może mieć szkodliwy wpływ na tę bardzo wrażliwą populację małp. Aby zniechęcić goryle do wchodzenia na tereny rolnicze w pobliżu lasu, może zaistnieć potrzeba zmiany praktyk rolniczych, takich jak mniejsze poleganie na roślinach poszukiwanych przez goryle w zakresie ich składników odżywczych. Idealnym scenariuszem byłoby ustanowienie strefy buforowej zawierającej rośliny nieatrakcyjne i niesmaczne pod względem odżywczym. Jeśli byłaby wystarczająco szeroka, zniechęcałaby goryle do przechodzenia na grunty uprawne.
Źródło info: Phys.org / The Conversation.com
Źródło foto: Charles J Sharp [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons / Kurt Ackermann (English Wikipedia username KMRA) [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons / Kurt Ackermann (English Wikipedia username KMRA) [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons
Post a Comment