Header Ads

Środek do usypiania zwierząt znaleziony w karmie dla psów.Firma J.M. Smucker "wycofuje" ze sprzedaży wszystkie partie niektórych karm dla psów - Gravy Train, Kibbles 'N Bits, Skippy i Ol' Roy, produkowanych od 2016 roku. Wszystko z powodu ewentualnej zawartości pentobarbitalu, środka uspokajającego, który jest stosowany w eutanazji zwierząt domowych.


"Wstępna ocena wyników badań próbek Gravy Train przeprowadzona przez FDA wskazuje na niską obecności pentobarbitalu w wycofanych produktach. Prawdopodobnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt domowych" - czytamy w piątek w oświadczeniu FDA (Agencji Żywności i Leków) - "Jednak pentobarbital nie powinien nigdy być obecny w karmie dla zwierząt domowych, a produkty zawierające jakąkolwiek ilość tego środka są uważane za podróbki."

Smucker nazywa to "wycofaniem" partii, a nie "wycofaniem" produktu ze sprzedaży. Tak czy inaczej, nadal oznacza to, że produkty te schodzą z półek sklepowych i nie powinny być używane, jeżeli zostały kupione.


"...każde wykrycie pentobarbitalu w karmie dla zwierząt domowych jest pogwałceniem federalnej ustawy o żywności, lekach i kosmetykach - po prostu pentobarbital nie powinien być w karmie dla zwierząt" - czytamy w oświadczeniu FDA.

Badanie opublikowane 9 lutego przez Clean Label Project, w którym testowano różne marki karmy dla zwierząt zakupionych bezpośrednio w sklepach i przez Amazon, wykazało pentobarbital w jednej marce - Gravy Train. Wszystkie trzy testowane typy tej karmy zawierały środek usypiający. FDA rozpoczęło śledztwo, podobnie jak J.M. Smucker.

"Jednym z możliwych sposobów jak lek dostał się do żywności, jest użycie zanieczyszczonych składników" - wyjaśniła Jacklyn Bowen (Clean Label Project) w e-mailu do Miami Herald. "Rośliny renderingowe pobierają tkanki zwierząt rzeźnych i zamieniają je w stabilne, użyteczne materiały, takie jak oczyszczone tłuszcze - smalec czy łój. Tak wytworzony materiał jest następnie pozyskiwany przez niektórych producentów karmy dla zwierząt domowych i sprzedawany konsumentom jako mokra i sucha karma. Możliwe, że zwierzęta narażone na działanie pentobarbitalu, zostały włączone do procesu utylizacji."Bowen przekazała także:


"Byłabym szczególnie zaniepokojona innymi markami - Big Heart Pet czy Smuckers, ponieważ to, co może ostatecznie wskazywać na obecność tej substancji w karmach, to systemowy brak solidnej kontroli jakości i zapewnienia jakości. Marki albo same dbają i testują te rzeczy, zlecają testowanie w ramach umów z dostawcami, albo nie."


W oświadczeniu firmy J.M. Smuckers można przeczytać:


"Odkąd dowiedzieliśmy się o tych informacjach, uruchomiliśmy i przeprowadzamy szczegółowe dochodzenie, w ścisłej współpracy z naszymi dostawcami, w celu ustalenia dokładności tych wyników i zastosowanej metodologii. Choć jesteśmy pewni bezpieczeństwa naszych produktów, w przypadku konieczności podjęcia dodatkowych działań, poinformujemy o tym szybko konsumentów i naszych partnerów detalicznych."

Źródło info: People / NY Post
Źródło foto:  By Raysonho @ Open Grid Scheduler / Grid Engine (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons / By carterse (Flickr: How Others See Me) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons / Image Courtesy of ZaldyImg : License (CC BY 2.0)

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.